Летна универзијада - 1995

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
XVIII Летна универзијада
Град домаќин Фукуока, Јапонија
Број на држави 162
Број на спортисти 3.949
Број на спортови 12
Број на натпревари 135
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 3 септември
Стадион Стадион Фукуока

XVIII Летна универзијадауниверзијада одржана од 23 август до 3 септември 1995 во Фукуока, Јапонија.

Спортови[уреди | уреди извор]

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  САД 24 27 18 69
2  Јапонија (домаќин) 24 16 24 64
3  Русија 15 12 23 50
4  Кина 13 10 16 39
5  Јужна Кореја 10 7 10 27
6  Унгарија 8 4 2 14
7  Германија 6 6 8 20
8  Бугарија 5 4 2 11
9  Украина 4 5 6 15
10  Романија 4 5 2 11
11  Куба 4 3 3 10
12  Италија 3 7 11 21
13  ЈАР 3 1 0 4
14  Франција 2 6 7 15
15  Бразил 2 5 2 9
16  Белорусија 2 3 3 8
17  Мексико 2 1 2 5
18  Југославија 2 1 0 3
19  Австралија 1 2 3 6
20  Холандија 1 2 2 5
21  Кенија 1 2 0 3
22 Flag of Chinese Taipei for Universiade.svg Кинески Тајпеј 1 1 2 4
22  Нигерија 1 1 2 4
24  Чешка 1 1 1 3
24  Словачка 1 1 1 3
26  Белгија 1 0 1 2
27  Хрватска 1 0 0 1
27  Мадагаскар 1 0 0 1
27  Свети Винцент и Гренадини 1 0 0 1
30  Обединето Кралство 0 3 7 10
31  Полска 0 3 4 7
32  Шпанија 0 2 1 3
33  Казахстан 0 2 0 2
34  Канада 0 1 2 3
35  Грција 0 1 1 2
35  Мароко 0 1 1 2
37  Ерменија 0 1 0 1
37  Австрија 0 1 0 1
37  Барбадос 0 1 0 1
40  Алжир 0 0 1 1
40  Финска 0 0 1 1
40  Португалија 0 0 1 1
40  Словенија 0 0 1 1
40  Швајцарија 0 0 1 1

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

FISU flag.png Оваа статија поврзана со Универзијади е никулец. Можете да помогнете со тоа што ќе ја проширите.