Летна универзијада - 2007

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
XXIV Летна универзијада
Град домаќин Бангкок, Тајланд
Број на држави околу 170
Број на спортисти околу 10.000
Број на спортови 18
Број на натпревари 236
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 18 август
Стадион Стадион Раџамангала

XXIV Летна универзијадауниверзијада одржана од 8 до 18 август 2007 во Бангкок, Тајланд. На овој настан учствуваа над 10.000 учесници од околу 170 земји. Натпреварите се одвиваа во 236 дисциплини во 15 натпреварувачки спортови и 3 демонстрациони.

Спортови[уреди | уреди извор]

Демонстрациони спортови

Календар[уреди | уреди извор]

Во продолжение е даден каленадрот со распоредот на натпревари на 24. Летна Универзијада.

   ●    Церемонија на отворање    ●    Квалификациони натпревари    ●    Финале    ●    Церемонија на затворање


Датум
Спорт 07.08 08.08 09.08 10.08 11.08 12.08 13.08 14.08 15.08 16.08 17.08 19.08
Церемонии    ●       ●   
Спортска гимнастика    ●       ●       ●       ●   
Атлетика    ●       ●       ●       ●       ●       ●   
Бадминтон    ●       ●       ●       ●       ●       ●       ●   
Кошарка    ●       ●       ●       ●       ●       ●       ●       ●       ●       ●       ●   
Скокови во вода    ●       ●       ●       ●       ●       ●   
Мечување    ●       ●       ●       ●       ●       ●   
Фудбал    ●       ●       ●       ●       ●       ●   
Голф    ●       ●       ●       ●   
Џудо    ●       ●       ●       ●       ●   
Ритмичка гимнастика    ●       ●       ●   
Стрелаштво    ●       ●       ●       ●   
Софтбол    ●       ●       ●       ●       ●       ●   
Пливање    ●       ●       ●       ●       ●       ●   
Пинг-понг    ●       ●       ●       ●       ●       ●       ●   
Теквондо    ●       ●       ●       ●       ●   
Тенис    ●       ●       ●       ●       ●       ●       ●       ●   
Одбојка    ●       ●       ●       ●       ●       ●       ●       ●       ●       ●   
Ватерполо    ●       ●       ●       ●       ●       ●       ●   

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Flag of the People's Republic of China.svg НР Кина 32 29 26 87
2 Flag of Russia.svg Русија 28 27 37 92
3 Flag of Ukraine.svg Украина 28 20 18 66
4 Flag of Japan.svg Јапонија 19 15 22 56
5 Flag of South Korea.svg Јужна Кореја 15 18 18 51
6 Flag of Thailand.svg Тајланд (домаќин) 13 7 9 29
7 Flag of Germany.svg Германија 11 5 9 25
8 Flag of the United States.svg САД 10 10 14 34
9 Flag of Chinese Taipei for Universiade.svg Кинески Тајпеј 7 9 12 28
10 Flag of Italy.svg Италија 6 6 9 21
11 Flag of Kazakhstan.svg Казахстан 5 4 5 14
12 Flag of Canada.svg Канада 5 3 8 16
13 Flag of Iran.svg Иран 4 1 4 9
14 Flag of Australia.svg Австралија 3 5 3 11
15 Flag of Belarus.svg Белорусија 3 3 5 13
16 Flag of Mexico.svg Мексико 3 3 5 11
17 Flag of Turkey.svg Турција 3 3 4 10
18 Flag of Austria.svg Австрија 3 2 3 8
19 Flag of Poland.svg Полска 2 5 9 16
20 Flag of Hungary.svg Унгарија 2 3 1 6
21 Flag of North Korea.svg Северна Кореја 2 1 4 7
22 Flag of the Czech Republic.svg Чешка 2 1 2 5
23 Flag of Morocco.svg Мароко 2 1 0 3
24 Flag of Lithuania.svg Литванија 2 0 3 5
25 Flag of Switzerland.svg Швајцарија 2 0 2 4
26 Flag of Finland.svg Финска 2 0 0 2
27 Flag of France.svg Франција 1 6 7 14
28 Flag of the United Kingdom.svg Обединето Кралство 1 4 5 10
29 Flag of Brazil.svg Бразил 1 3 6 10
30 Flag of Romania.svg Романија 1 2 2 5
Flag of Slovakia.svg Словачка 1 2 2 5
32 Flag of South Africa.svg Јужноафриканска Република 1 2 1 4
33 Flag of Cyprus.svg Кипар 1 2 0 3
Flag of Ireland.svg Ирска 1 2 0 3
35 Flag of Latvia.svg Латвија 1 1 1 3
Flag of Slovenia.svg Словенија 1 1 1 3
37 Flag of Egypt.svg Египет 1 1 0 2
Flag of Mongolia.svg Монголија 1 1 0 2
Flag of Portugal.svg Португалија 1 1 0 2
40 Flag of Algeria.svg Алжир 1 0 1 2
Flag of Cuba.svg Куба 1 0 1 2
Flag of Georgia.svg Грузија 1 0 1 2
Flag of India.svg Индија 1 0 1 2
Flag of Uzbekistan.svg Узбекистан 1 0 1 2
45 Flag of Azerbaijan.svg Азербејџан 1 0 0 1
Flag of Bulgaria.svg Бугарија 1 0 0 1
Flag of Montenegro.svg Црна Гора 1 0 0 1
48 Flag of Spain.svg Шпанија 0 4 2 6
49 Flag of Serbia.svg Србија 0 4 1 5
50 Flag of Croatia.svg Хрватска 0 2 1 3
51 Flag of Belgium.svg Белгија 0 2 1 3
52 Flag of Estonia.svg Естонија 0 1 1 2
Flag of Uganda.svg Уганда 0 1 1 2
54 Flag of Cameroon.svg Камерун 0 1 0 1
Flag of Israel.svg Израел 0 1 0 1
Flag of Kenya.svg Кенија 0 1 0 1
Flag of Malaysia.svg Малезија 0 1 0 1
Flag of Mozambique.svg Мозамбик 0 1 0 1
Flag of New Zealand.svg Нов Зеланд 0 1 0 1
60 Flag of Armenia.svg Ерменија 0 0 3 3
Flag of Indonesia.svg Индонезија 0 0 3 3
62 Flag of Moldova.svg Молдавија 0 0 2 2
63 Flag of Greece.svg Грција 0 0 1 1
Flag of the Netherlands.svg Холандија 0 0 1 1
Flag of the Philippines.svg Филипини 0 0 1 1
Flag of Puerto Rico.svg Порторико 0 0 1 1
Flag of Vietnam.svg Виетнам 0 0 1 1

Надворешни врски[уреди | уреди извор]