Летна универзијада - 1967

Од Википедија — слободната енциклопедија
V Летна универзијада
Град домаќин Токио, Јапонија
Број на држави 34
Број на спортисти 938
Број на спортови 10
Број на натпревари
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 4 септември
Стадион Олимписки стадион

V Летна универзијадауниверзијада одржана од 26 август до 4 септември 1967 во Токио, Јапонија.[1]

Спортови[уреди | уреди извор]

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  САД 31 21 6 58
2 Јапонија 19 18 24 61
3  Западна Германија 8 9 5 22
4  Обединето Кралство 4 11 9 24
5  Франција 4 5 14 23
6  Италија 4 5 8 17
7  Шведска 2 1 2 5
8 Австралија Австралија 2 0 4 6
9  Швајцарија 2 0 0 2
10  Јужна Кореја 1 9 1 11
11  Австрија 1 1 3 5
11  Финска 1 1 3 5
13  Холандија 1 1 1 3
14 Брег на Слоновата Коска БСК 1 0 0 1
14  Шпанија 1 0 0 1
14  Југославија 1 0 0 1
17  Канада 0 2 0 2
18  Мексико 0 1 0 1
19  Бразил 0 0 4 4
20  Белгија 0 0 1 1
20 Индонезија Индонезија 0 0 1 1
20  Португалија 0 0 1 1

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. FISU History, Архивирано од изворникот на 2007-02-05, Посетено на 2007-08-15

Оваа статија поврзана со Универзијади е никулец. Можете да помогнете со тоа што ќе ја проширите.