Летна универзијада - 1965

Од Википедија — слободната енциклопедија
IV Летна универзијада
Град домаќин Будимпешта, Унгарија
Број на држави 32
Број на спортисти 1.729
Број на спортови 9
Број на натпревари
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 30 август
Стадион Стадион Ференц Пушкаш

IV Летна универзијадауниверзијада одржала од 20 до 30 август 1965 во Будимпешта, Унгарија.

Спортови[уреди | уреди извор]

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Унгарија 16 8 14 38
2 СССР СССР 14 26 16 58
3  САД 14 10 9 33
4 Јапонија 7 0 3 10
5  Италија 6 2 1 9
6  Германија 4 2 5 11
7  Полска 4 4 3 11
8  Франција 2 3 3 8
8 Романија (домаќин) 2 3 3 8
10  Обединето Кралство 1 4 4 9
11  Југославија 1 1 3 5
12  Бугарија 1 1 1 3
13  Канада 1 0 3 4
14  Шведска 1 0 1 2
15 Чешка Чехословачка 0 3 2 5
16  Холандија 0 3 1 4
17  Куба 0 2 0 2
18  Австрија 0 0 1 1

Оваа статија поврзана со Универзијади е никулец. Можете да помогнете со тоа што ќе ја проширите.