Летна универзијада - 1999

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
XX Летна универзијада
Град домаќин Палма де Мајорка, Шпанија
Број на држави
Број на спортисти
Број на спортови 12
Број на натпревари 142
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 13 јули
Стадион Стадион ОНО

XX Летна универзијадауниверзијада одржана од 3 до 13 јули 1999 во Палма де Мајорка, Шпанија.

Спортови[уреди | уреди извор]

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  САД 28 17 15 60
2  Русија 14 19 11 44
3  Куба 12 4 13 29
4 Flag of Japan.svg Јапонија 11 13 17 41
5 Народна Република Кина НР Кина 9 5 11 25
6  Романија 9 4 3 16
7  Шпанија (домаќин) 7 7 13 27
8  Украина 7 7 8 22
9  Франција 7 3 8 18
10  Италија 6 11 8 25
11  Полска 4 7 2 13
12  Јужна Кореја 3 4 9 16
13  Холандија 3 4 1 8
14 Австралија Австралија 3 3 2 8
15  Германија 2 4 3 9
16  Унгарија 2 2 2 6
17  Белорусија 2 2 0 4
17  Кинески Тајпеј 2 2 0 4
19 Јужна Африка ЈАР 2 1 3 6
20  Бразил 2 0 5 7
21  Канада 1 3 6 10
21  Обединето Кралство 1 3 6 10
23  Мексико 1 2 0 3
24  Белгија 1 1 2 4
25  Португалија 1 1 1 3
26 Монголија Монголија 1 0 1 2
27  Латвија 1 0 0 1
28  Австрија 0 2 1 3
29  Словенија 0 2 0 2
30  Швајцарија 0 1 2 3
31  Аргентина 0 1 1 2
31  Грција 0 1 1 2
31 Израел Израел 0 1 1 2
34 Јамајка Јамајка 0 1 0 1
34 Катар Катар 0 1 0 1
34  Узбекистан 0 1 0 1
34 Flag of Serbia and Montenegro; Flag of Yugoslavia (1992–2003).svg СР Југославија 0 1 0 1
38  Словачка 0 0 4 4
39  Грузија 0 0 2 2
40  Хрватска 0 0 1 1
40  Данска 0 0 1 1
40 Нигерија Нигерија 0 0 1 1
40  Молдавија 0 0 1 1
40  Норвешка 0 0 1 1
40 Сенегал Сенегал 0 0 1 1
Вкупно 142 141 168 451

FISU flag.png Оваа статија поврзана со Универзијади е никулец. Можете да помогнете со тоа што ќе ја проширите.