Летна универзијада - 1961

Од Википедија — слободната енциклопедија
II Летна универзијада
Град домаќин Софија, Бугарија
Број на држави 32
Број на спортисти 1.270
Број на спортови 9
Број на натпревари
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 3 септември
Стадион Стадион Васил Левски

II Летна универзијадауниверзијада одржана од 25 август до 3 септември 1961 во Софија, Бугарија.

Спортови[уреди | уреди извор]

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 СССР СССР 21 23 7 51
2 Јапонија 9 5 4 18
3  Унгарија 8 2 8 18
4 Романија 6 6 9 21
5 СФРЈ СФР Југославија 4 2 0 6
6 Чешка Чехословачка 3 6 8 17
7 Западна Германија 3 4 12 19
8  Полска 3 4 4 11
9  Италија 3 0 2 5
10  Бугарија (домаќин) 2 5 7 14
11 Обединето Кралство Обединето Кралство 2 5 4 11
12 Јужноафриканска Република 1 1 0 2
12  Шведска 1 1 0 2
14  Ирска 1 0 1 2
15  Куба 1 0 0 1
16  Австрија 0 2 1 3
17  Швајцарија 0 2 0 2
18  Белгија 0 1 0 1
Вкупно 68 69 67 204

Оваа статија поврзана со Универзијади е никулец. Можете да помогнете со тоа што ќе ја проширите.