Летна универзијада - 1985

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
XIII Летна универзијада
Град домаќин Кобе, Јапонија
Број на држави 106
Број на спортисти 2.783
Број на спортови 11
Број на натпревари
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 4 септември
Стадион Меморијален стадион
Kobe Universiade Memorial Stadium

XIII Летна универзијадауниверзијада одржана од 24 август до 4 септември 1985 во Кобе, Јапонија.

Спортови[уреди | уреди извор]

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 СССР СССР 42 22 20 84
2  САД 23 22 24 69
3  Куба 8 8 5 21
4 Народна Република Кина НР Кина 7 7 6 20
5 Flag of Romania (1952-1965).svg Романија 6 7 6 19
6 Flag of Japan.svg Јапонија (домаќин) 6 3 7 16
7  Италија 4 6 5 15
8 Flag of Bulgaria (1971-1990).svg Бугарија 4 6 4 14
9  Холандија 3 1 4 8
10 Северна Кореја ДНР Кореја 3 1 3 7
10  Полска 3 1 3 7
12  Западна Германија 2 4 8 14
13 Австралија Австралија 2 3 2 7
14  Јужна Кореја 2 1 5 8
15 Нигерија Нигерија 2 1 2 5
16  Унгарија 1 4 4 9
17  Обединето Кралство 1 2 3 6
18  Бразил 1 2 2 5
19  Мексико 1 1 0 2
20 Чешка Чехословачка 1 0 1 2
20 Јамајка Јамајка 1 0 1 2
22  Канада 0 6 6 12
23  Франција 0 5 3 8
24  Југославија 0 1 2 3
25 Нов Зеланд Нов Зеланд 0 1 0 1
25  Португалија 0 1 0 1
25  Уругвај 0 1 0 1
28 Брег на Слоновата Коска БСК 0 0 1 1
28 Мароко Мароко 0 0 1 1
Вкупно 123 117 128 368

FISU flag.png Оваа статија поврзана со Универзијади е никулец. Можете да помогнете со тоа што ќе ја проширите.