Летна универзијада - 1985

Од Википедија — слободната енциклопедија
XIII Летна универзијада
Град домаќин Кобе, Јапонија
Број на држави 106
Број на спортисти 2.783
Број на спортови 11
Број на натпревари
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 4 септември
Стадион Меморијален стадион
Kobe Universiade Memorial Stadium

XIII Летна универзијадауниверзијада одржана од 24 август до 4 септември 1985 во Кобе, Јапонија.

Спортови[уреди | уреди извор]

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 СССР СССР 42 22 20 84
2  САД 23 22 24 69
3  Куба 8 8 5 21
4 Народна Република Кина НР Кина 7 7 6 20
5 Романија 6 7 6 19
6 Јапонија (домаќин) 6 3 7 16
7  Италија 4 6 5 15
8 Бугарија 4 6 4 14
9  Холандија 3 1 4 8
10 Северна Кореја ДНР Кореја 3 1 3 7
10  Полска 3 1 3 7
12  Западна Германија 2 4 8 14
13 Австралија Австралија 2 3 2 7
14  Јужна Кореја 2 1 5 8
15 Нигерија Нигерија 2 1 2 5
16  Унгарија 1 4 4 9
17  Обединето Кралство 1 2 3 6
18  Бразил 1 2 2 5
19  Мексико 1 1 0 2
20 Чешка Чехословачка 1 0 1 2
20 Јамајка Јамајка 1 0 1 2
22  Канада 0 6 6 12
23  Франција 0 5 3 8
24  Југославија 0 1 2 3
25 Нов Зеланд Нов Зеланд 0 1 0 1
25  Португалија 0 1 0 1
25  Уругвај 0 1 0 1
28 Брег на Слоновата Коска БСК 0 0 1 1
28 Мароко Мароко 0 0 1 1
Вкупно 123 117 128 368

Оваа статија поврзана со Универзијади е никулец. Можете да помогнете со тоа што ќе ја проширите.