Летна универзијада - 2003

Од Википедија — слободната енциклопедија
XXII Летна универзијада
Град домаќин Тегу, Јужна Кореја
Број на држави 174
Број на спортисти 4.179
Број на спортови 13
Број на натпревари 189
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 31 август
Стадион Стадион Тегу

XXI Летна универзијадауниверзијада одржана од 21 до 31 август 2003 во Тегу, Јужна Кореја. На овој настан учествуваа 4.179 спортисти од 174 земји, кои настапија во 189 дисциплини во 13 спортови.

Свеченото отворање се одржа на Стадионот Тегу, на кој една година пред тоа се играа натпревари од светското првенство во фудбал. Универзијадата беше официјално прогласена за отворена од страна на јужнокорејскиот претседател Но Мо-хјун.

Спортови[уреди | уреди извор]

Демонстрациони спортови

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Кина 41 27 13 81
2  Русија 26 22 34 82
3  Јужна Кореја (домаќин) 26 12 17 55
4  Украина 23 15 17 55
5  Јапонија 13 13 21 47
6  Франција 8 8 4 20
7  Обединето Кралство 8 3 6 17
8  САД 5 13 18 36
9  Северна Кореја 3 8 3 13
10  Полска 3 4 3 10
11  Кинески Тајпеј 3 3 5 11
12  Белорусија 3 3 4 10
13  Германија 3 2 8 13
14  Унгарија 3 2 7 12
15  Чешка 3 0 3 6
16  Австралија 2 5 5 12
17  Италија 2 5 5 12
18  Казахстан 2 4 0 6
19  ЈАР 2 1 2 5
20  Узбекистан 2 0 1 3
21  Шпанија 1 4 8 13
22  Бразил 1 2 8 11
23  Романија 1 2 4 7
24  Холандија 1 1 2 4
25  Мароко 1 1 1 3
25  Србија и Црна Гора 1 1 1 3
27  Латвија 1 0 0 1
27  Молдавија 1 0 0 1
29  Мексико 0 3 2 5
30  Финска 0 3 1 4
31  Словачка 0 2 3 5
32  Иран 0 2 2 4
33  Словенија 0 2 0 2
33  Турција 0 2 0 2
35  Канада 0 1 2 3
35  Швајцарија 0 1 2 3
35  Естонија 0 1 2 3
38  Куба 0 1 1 2
38  Ирска 0 1 1 2
40  Данска 0 1 0 1
40  Уганда 0 1 0 1
42  Хрватска 0 0 3 3
42  Тајланд 0 0 3 3
44  Израел 0 0 2 2
45  Ерменија 0 0 1 1
45  Јамајка 0 0 1 1
45  Монголија 0 0 1 1
45  Малезија 0 0 1 1
45  Австрија 0 0 1 1
45  Грција 0 0 1 1
45  Кипар 0 0 1 1
45  Бахами 0 0 1 1
45  Босна и Херцеговина 0 0 1 1

Надворешни врски[уреди | уреди извор]