Летна универзијада - 1989

Од Википедија — слободната енциклопедија
XV Летна универзијада
Град домаќин Дујсбург, Западна Германија
Број на држави 79
Број на спортисти 1.785
Број на спортови 4
Број на натпревари
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 30 август
Стадион Стадион Ведау

XV Летна универзијадауниверзијада одржана од 22 до 30 август 1989 во Дујсбург, Западна Германија.

Спортови[уреди | уреди извор]

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 СССР СССР 9 11 8 28
2  САД 9 9 8 26
3  Куба 8 7 4 19
4  Италија 8 3 5 16
5 Flag of Romania (1965–1989).svg Романија 8 2 0 10
6  Унгарија 4 4 1 9
7 Народна Република Кина НР Кина 4 2 5 11
8  Германија (домаќин) 3 8 8 19
9 Кенија Кенија 3 2 1 6
10 Flag of Bulgaria (1971–1990).svg Бугарија 2 0 0 2
11  Франција 1 1 3 5
12  Источна Германија 1 1 2 4
12  Обединето Кралство 1 1 2 4
12  Полска 1 1 2 4
15  Бразил 1 1 0 2
16  Финска 1 0 3 4
17 Јамајка Јамајка 1 0 0 1
17  Норвешка 1 0 0 1
19  Шпанија 0 3 4 7
20  Канада 0 3 2 5
21  Холандија 0 2 2 4
22 Flag of Japan.svg Јапонија 0 2 0 2
23  Шведска 0 1 1 2
24 Нигерија Нигерија 0 1 0 1
24  Турција 0 1 0 1
26 Австралија Австралија 0 0 3 3
27  Грција 0 0 1 1
27  Јужна Кореја 0 0 1 1
Вкупно 66 66 66 198

FISU flag.png Оваа статија поврзана со Универзијади е никулец. Можете да помогнете со тоа што ќе ја проширите.