Летна универзијада - 1963

Од Википедија — слободната енциклопедија
III Летна универзијада
Град домаќин Порто Алегре, Бразил
Број на држави 27
Број на спортисти 713
Број на спортови 9
Број на натпревари
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 8 септември
Стадион Олимпико монументал

III Летна универзијадауниверзијада од 20 август до 8 септември 1963 во Порто Алегре, Бразил.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 СССР СССР 19 12 3 34
2  Унгарија 18 13 6 37
3  Германија 10 11 14 34
4 Јапонија 9 3 6 18
5  Обединето Кралство 4 6 3 13
6  Италија 3 5 10 18
7  Полска 2 1 0 3
8  Бразил (домаќин) 2 0 9 11
9  Франција 1 6 3 10
10  Куба 1 2 5 8
11 Чешка Чехословачка 1 2 0 3
12  Перу 0 1 2 3
12  Шпанија 0 1 2 3
14  Холандија 0 1 1 2
14 Јужноафриканска Република 0 1 1 2
16  Швајцарија 0 1 0 1
16  Уругвај 0 1 0 1
18  Белгија 0 0 1 1
18  Чиле 0 0 1 1
18  Луксембург 0 0 1 1
18  Југославија 0 0 1 1

Оваа статија поврзана со Универзијади е никулец. Можете да помогнете со тоа што ќе ја проширите.