Летна универзијада - 1993

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
XVII Летна универзијада
Град домаќин Бафало, САД
Број на држави 118
Број на спортисти 3.582
Број на спортови 12
Број на натпревари 135
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 18 јули
Стадион Универзитетски стадион

XVII Летна универзијадауниверзијада одржана од 8 до 18 јули 1993 во Бафало, САД.

Спортови[уреди | уреди извор]

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  САД (домаќин) 31 23 19 73
2 Народна Република Кина НР Кина 17 6 5 28
3  Канада 11 13 14 38
4  Украина 11 6 9 26
5  Куба 8 4 4 16
6  Романија 7 2 3 12
7  Германија 6 9 13 28
8 Flag of Japan.svg Јапонија 5 12 13 30
9  Италија 5 10 8 23
10  Франција 5 7 11 23
11  Унгарија 4 4 5 13
12  Обединето Кралство 3 6 4 13
13  Јужна Кореја 3 3 4 10
14  Полска 3 1 4 8
15  Белгија 2 2 3 7
16  Белорусија 2 1 2 5
17 Австралија Австралија 2 0 2 4
18 Јамајка Јамајка 1 3 2 6
19 Нигерија Нигерија 1 3 1 5
20  Чешка 1 3 0 4
21  Австрија 1 0 1 2
21  Холандија 1 0 1 2
23 Гана Гана 1 0 0 1
23 Кенија Кенија 1 0 0 1
23 Мароко Мароко 1 0 0 1
23 Јужна Африка ЈАР 1 0 0 1
23  Шпанија 1 0 0 1
28  Русија 0 4 3 7
29  Мексико 0 4 1 5
30 Olympic flag.svg Независни учесници 0 2 0 2
31  Ерменија 0 1 0 1
31  Бразил 0 1 0 1
31  Естонија 0 1 0 1
31  Казахстан 0 1 0 1
31  Литванија 0 1 0 1
36 Flag of Chinese Taipei for Universiade.svg Кинески Тајпеј 0 0 3 3
37  Бахами 0 0 1 1
37 Етиопија Етиопија 0 0 1 1
37  Грција 0 0 1 1
37  Ирска 0 0 1 1
37 Мадагаскар Мадагаскар 0 0 1 1
37  Словачка 0 0 1 1
37  Швајцарија 0 0 1 1
Вкупно 135 133 142 410

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


FISU flag.png Оваа статија поврзана со Универзијади е никулец. Можете да помогнете со тоа што ќе ја проширите.