Летна универзијада - 1970

Од Википедија — слободната енциклопедија
VI Летна универзијада
Град домаќин Торино, Италија
Број на држави 58
Број на спортисти 2.084
Број на спортови 9
Број на натпревари 80
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 6 септември
Стадион Општински стадион

VI Летна универзијадауниверзијада одржана од 26 август до 6 септември 1970 во Торино, Италија.

Начално, Универзијадата требало да се одржат во Лисабон во 1969, но потоа одлуката била променета и за град-домаќин бил избран градот Торино, а Универзијадата се одржала во 1970, со што бил нарушен континуитетот на одржување на секои две години.

Спортови[уреди | уреди извор]

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 СССР СССР 26 17 15 58
2  САД 22 18 11 51
3  Источна Германија 8 3 4 15
4  Италија (домаќин) 4 4 7 15
5 Јапонија 3 7 5 15
6  Унгарија 3 6 6 15
7  Западна Германија 3 6 4 13
8  Обединето Кралство 3 4 7 14
9  Полска 3 1 5 9
10  Југославија 3 1 1 5
11  Холандија 1 1 2 4
12  Австрија 1 1 1 3
12  Бугарија 1 1 1 3
14  Франција 1 0 4 5
15 Романија 0 4 2 6
16  Куба 0 2 2 4
17 Австралија Австралија 0 1 0 1
17 Чешка Чехословачка 0 1 0 1
17  Грција 0 1 0 1
17  Шведска 0 1 0 1
21  Канада 0 0 1 1
21  Јужна Кореја 0 0 1 1
21 Мадагаскар Мадагаскар 0 0 1 1
21 Панама Панама 0 0 1 1

Оваа статија поврзана со Универзијади е никулец. Можете да помогнете со тоа што ќе ја проширите.