Летна универзијада - 2001

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
XXI Летна универзијада
Град домаќин Пекинг, НР Кина
Број на држави 165
Број на спортисти 6.757
Број на спортови 12
Број на натпревари над 150
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 1 септември
Стадион Работнички стадион

XXI Летна универзијадауниверзијада одржана од 22 август до 1 септември 2001 во Пекинг, НР Кина.

Спортови[уреди | уреди извор]

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Народна Република Кина НР Кина (домаќин) 54 25 24 103
2  САД 21 11 13 45
3 Flag of Japan.svg Јапонија 14 13 22 49
4  Русија 13 17 18 48
5  Украина 13 13 7 33
6  Италија 8 8 5 21
7  Куба 6 3 2 11
8  Франција 5 2 15 22
9  Обединето Кралство 4 1 4 9
10 Јужна Кореја Република Кореја 3 10 14 27
11  Полска[1] 3 4 1 8
12  Романија 3 4 0 7
13 Австралија Австралија 3 1 1 5
14  Шпанија 2 3 1 6
15  Бразил 2 2 2 6
16 Северна Кореја ДНР Кореја 2 1 7 10
17  Чешка 1 4 7 12
18  Германија 1 4 2 7
19  Холандија 1 3 3 7
20  Мексико 1 3 0 4
21  Узбекистан 1 2 2 5
22  Естонија 1 0 2 3
 Југославија 1 0 2 3
24  Словенија 1 0 1 2
Јужна Африка ЈАР 1 0 1 2
26 Мароко Мароко 1 0 0 1
 Турција 1 0 0 1
Кенија Кенија 1 0 0 1
Израел Израел 1 0 0 1
30  Белорусија 0 5 10 15
31 Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Кинески Тајпеј 0 3 5 8
32  Казахстан 0 3 0 3
33  Канада 0 2 0 2
 Белгија 0 2 0 2
 Португалија 0 2 0 2
35  Швајцарија 0 1 5 6
36  Австрија 0 1 1 2
37 Намибија Намибија 0 1 0 1
 Ирска 0 1 0 1
 Азербејџан 0 1 0 1
 Латвија 0 1 0 1
 Грузија 0 1 0 1
43  Унгарија 0 0 5 6
44 Боцвана Боцвана 0 0 1 2
Египет Египет 0 0 1 1
 Кипар 0 0 1 1
 Шведска 0 0 1 1
 Хрватска 0 0 1 1
 Тајланд 0 0 1 1
 Словачка 0 0 1 1

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


FISU flag.png Оваа статија поврзана со Универзијади е никулец. Можете да помогнете со тоа што ќе ја проширите.