Летна универзијада - 1977

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IX Летна универзијада
Град домаќин Софија, Бугарија
Број на држави 78
Број на спортисти 2.939
Број на спортови 10
Број на натпревари
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 28 август
Стадион Стадион Васил Левски

IX Летна универзијадауниверзијада одржана од 17 до 28 август 1977 во Софија, Бугарија.

Спортови[уреди | уреди извор]

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 СССР СССР 24 31 24 79
2  САД 20 11 10 41
3 Flag of Bulgaria (1971-1990).svg Бугарија (домаќин) 17 8 11 36
4 Flag of Romania (1952-1965).svg Романија 7 8 11 26
5 Чешка Чехословачка 5 4 1 10
6  Канада 4 6 5 15
7  Куба 4 3 4 11
8  Полска 3 6 4 13
9  Западна Германија 3 3 6 12
10 Flag of Japan.svg Јапонија 3 3 0 6
11  Унгарија 2 4 4 10
12  Италија 2 3 3 8
13  Франција 2 1 2 5
14  Југославија 1 3 1 5
15 Монголија Монголија 1 0 2 3
16  Австрија 1 0 0 1
16  Белгија 1 0 0 1
16  Бразил 1 0 0 1
19  Обединето Кралство 0 4 1 5
20  Источна Германија 0 3 3 6
21 Северна Кореја ДНР Кореја 0 0 2 2
22  Алжир 0 0 1 1
22 Иран Иран 0 0 1 1
22  Швајцарија 0 0 1 1
22  Турција 0 0 1 1
Вкупно 101 101 101 303

FISU flag.png Оваа статија поврзана со Универзијади е никулец. Можете да помогнете со тоа што ќе ја проширите.