Летна универзијада - 1997

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
XIX Летна универзијада
Град домаќин Сицилија, Италија
Број на држави 124
Број на спортисти околу 4.000
Број на спортови 10
Број на натпревари 129
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 31 август
Стадион Стадион Анџело Масимино

XIX Летна универзијадауниверзијада одржана од 20 до 31 август 1997 на островот Сицилија во Италија.

Спортови[уреди | уреди извор]

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  САД 20 19 22 61
2  Украина 17 6 4 27
3 Flag of Japan.svg Јапонија 14 8 11 33
4  Русија 10 14 10 34
5 Народна Република Кина НР Кина 10 9 7 26
6  Италија (домаќин) 7 15 10 32
7  Куба 7 11 4 22
8  Унгарија 7 4 1 12
9  Јужна Кореја 5 3 2 10
10  Словачка 4 0 2 6
11  Романија 3 4 6 13
12  Белорусија 3 2 3 8
13  Бразил 3 2 1 6
14  Франција 2 4 6 12
15 Австралија Австралија 2 3 5 10
16 Јужна Африка ЈАР 2 2 2 6
17  Германија 2 1 8 11
18  Кинески Тајпеј 2 1 1 4
19  Обединето Кралство 2 1 3 6
20 Нигерија Нигерија 2 0 0 2
21  Чешка 1 4 4 9
22  Мексико 1 2 1 4
22  Холандија 1 2 1 4
24  Полска 1 1 5 7
25  Грција 1 0 0 1
26  Канада 0 4 4 8
27 Јамајка Јамајка 0 2 1 3
28 Кенија Кенија 0 1 1 2
28  Португалија 0 1 1 2
30  Белгија 0 1 0 1
30 Израел Израел 0 1 0 1
30  Шпанија 0 1 0 1
33  Австрија 0 0 3 3
34  Словенија 0 0 2 2
35  Бугарија 0 0 1 1
35  Хрватска 0 0 1 1
35  Кипар 0 0 1 1
35 Катар Катар 0 0 1 1
Вкупно 129 129 135 393

FISU flag.png Оваа статија поврзана со Универзијади е никулец. Можете да помогнете со тоа што ќе ја проширите.