Летна универзијада - 1979

Од Википедија — слободната енциклопедија
X Летна универзијада
Град домаќин Мексико, Мексико
Број на држави 94
Број на спортисти 2.974
Број на спортови 10
Број на натпревари
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 13 септември
Стадион Олимписки стадион

X Летна универзијадауниверзијада одржана од 2 до 13 септември 1979 во Мексико, Мексико.

Спортови[уреди | уреди извор]

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 СССР СССР 31 26 16 73
2  САД 21 14 16 51
3 Flag of Romania (1952–1965).svg Романија 14 3 14 31
4  Источна Германија 6 4 4 16
5  Западна Германија 4 6 7 17
6  Унгарија 4 3 4 11
7  Италија 3 2 5 10
8  Холандија 2 4 3 9
9  Полска 2 3 3 8
10  Обединето Кралство 1 5 4 10
11  Мексико (домаќин) 1 2 1 4
12  Бразил 1 2 0 3
13 Народна Република Кина НР Кина 1 1 4 6
14  Франција 1 1 3 5
15  Јужна Кореја 1 1 1 3
16 Чешка Чехословачка 1 0 3 4
17  Канада 1 0 2 3
18 Австралија Австралија 1 0 1 2
19  Австрија 1 0 0 1
20 Flag of Japan.svg Јапонија 0 3 5 8
21  Куба 0 3 2 5
22  Финска 0 3 0 3
23 Flag of Bulgaria (1971–1990).svg Бугарија 0 1 1 2
23  Југославија 0 1 1 2
25 Брег на Слоновата Коска БСК 0 1 0 1
25 Индија Индија 0 1 0 1
25  Швајцарија 0 1 0 1
25  Уругвај 0 1 0 1
29 Кенија Кенија 0 0 1 1
Вкупно 97 92 101 290

FISU flag.png Оваа статија поврзана со Универзијади е никулец. Можете да помогнете со тоа што ќе ја проширите.