Погулево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Погулево
Поглед на Погулево.jpg

Поглед на дел од селото

Погулево is located in Македонија
Погулево
Местоположба на Погулево во Македонија
Координати 41°36′22″N 22°22′33″E / 41.60611° СГШ; 22.37583° ИГД / 41.60611; 22.37583Координати: 41°36′22″N 22°22′33″E / 41.60611° СГШ; 22.37583° ИГД / 41.60611; 22.37583
Општина Радовиш
Население 15 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 22034
Надм. вис. 560 м
Погулево на општинската карта
Погулево во Општина Радовиш.svg

Атарот на Погулево во рамките на општината
Commons-logo.svg Погулево на Ризницата


Погулево — село во Општина Радовиш, во околината на градот Радовиш.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на падините на планината Смрдеш, оддалечено 11 километри западно од Радовиш.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Радовишката каза на Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Погулево живееле 75 жители, сите Македонци.[1]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, во 1905 година во Погулево имало 72 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[2]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 15 жители, сите Македонци.[3]

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 75[1] 72[2] 151 157 149 105 51 27 18 15

Родови[уреди | уреди извор]

Погулево е македонско село.

Според истражувањата од 1928 година, родови во селото.

  • Доселеници: Алексовци со Ѓоргевци и Трајковци (2 к.) доселени се од селото Дамјан; Мицевци и Спасовци (1 к.) доселени се однекаде; Рашлијевци со Дончини (4 к.) доселени се од селото Конче; Ристевци и Јовановци (6 к.) доселени се на почетокот од XIX век од Кочанско; Бараковци со Илијевци и Коцевци (2 к.) доселени се набрзо после претходниот род од некое село во Овче Поле.[5]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Цркви

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Селото е опфатено во избирачкото место бр. 1597 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште на селото Дамјан.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 178 гласачи.[7]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 235.
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 138-139.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. Русиќ, Бранислав. Радовишка Област. Архивски фонд на МАНУ к-9, AE 116/II I.
  6. „Описи на ИМ“. Посетено на 6 ноември 2019.
  7. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 6 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]