Каралобоси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Каралобоси
Каралобоси is located in Македонија
Каралобоси
Местоположба на Каралобоси во Македонија
Каралобоси на интерактивна карта

Општина Радовиш
Население 0 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО
Надм. вис. 678 м
Каралобоси на општинската карта
Каралобоси во Општина Радовиш.svg

Атарот на Каралобоси во рамките на општината
Commons-logo.svg Каралобоси на Ризницата


Каралобоси — село во Општина Радовиш, во областа Јуруклак, во околината на градот Радовиш.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Каралобаси живееле 125 жители, сите Турци.[1]

Селото е наполно иселено по 1953 година, кога броело 146 жители, сите Турци.[2]

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[3]

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 125[1] 136 146 0 0 0 0 0 0

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 234.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]