Ново Село (Радовишко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ново Село
Куќи во Ново Село, Радовишко.jpg

Куќи во селото

Ново Село is located in Македонија
Ново Село
Местоположба на Ново Село во Македонија
Ново Село на интерактивна карта

Координати 41°43′29″N 22°34′33″E / 41.72472° СГШ; 22.57583° ИГД / 41.72472; 22.57583Координати: 41°43′29″N 22°34′33″E / 41.72472° СГШ; 22.57583° ИГД / 41.72472; 22.57583
Регион Logo of Southeastern Region, North Macedonia.svg Југоисточен
Општина Coat of arms of Radoviš Municipality.svg Радовиш
Област Радовишки Шоплук
Население 0[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 2420
Повик. бр. 032
Шифра на КО 22030
Надм. вис. 1060 м
Ново Село на општинската карта
Ново Село во Општина Радовиш.svg

Атарот на Ново Село во рамките на општината
Commons-logo.svg Ново Село на Ризницата


Ново Село (порано и Витибор) — раселено село во Општина Радовиш, во областа Радовишки Шоплук, во околината на градот Радовиш.[2]

Потекло и значење на името[уреди | уреди извор]

Поглед на селото

Името на селото првпат се сретнува во историските документи како Ново Село (или Дели Орман) во XVI век (1519 г.). Во подоцнежниот период се користело и името Витибор. Неговото значење е едноставно, од придавско-именскиот состав на ново и село.[3]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во крајниот северен дел на територијата на Општина Радовиш, чиј атар се издига до сртот на планината Плачковица, каде што се допира со подрачјето на Општина Виница.[4] Селото е планинско, сместено на надморска височина од 1.060 метри.[4] Селото се наоѓа северно од градот Радовиш.

До селото води земјен пат, кој започнува од селото Смиланци.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Атарот на селото е релативно голем и зафаќа простор од 24,3 км2.[4]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948243—    
1953284+16.9%
196171−75.0%
19717−90.1%
ГодинаНас.±%
19810−100.0%
199100.00%
199400.00%
200200.00%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. Ново Село (Вити Бор) имало 80 жители, сите Македонци христијани.[5][6]

На почетокот на XX век мнозинството од жителите на селото потпаднале под врховенството на Бугарската егзархија. По податоци на егзархискиот секретар Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 г. во Витибор (Vitibor) имало 88 Македонци под егзархијата.[7]

Ново Село значајно нараснало во првите децении на XX век и продолжило да расте и по Втората светска војна. Меѓутоа, во 1950-тите дошло до стрмен пад на населението, кој продолжил и во следната деценија, за да се сведе на 7 жители во 1971 година а потоа и сосема да се испразни.[4]

Според пописот од 2002 година, Ново Село немало ниеден жител.[1]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[8] 1905[9] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 80 88 243 284 71 7 0 0 0 0
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Во XIX век, Ново Село било село во Радовишката каза на Отоманското Царство.

Селото влегува во рамките на Општина Радовиш, која била проширена по новата територијална поделба на Македонија во 2004 година со Општина Подареш. Во периодот од 1996-2004 година, селото било исто така во рамките на Општина Радовиш.

Во периодот од 1955 до 1996 година, селото се наоѓало во рамките на големата општина Радовиш.

Во периодот 1952-1955, селото било дел од тогашната Општина Подареш, во која покрај селото Ново Село, се наоѓале и селата Дурутлија, Јаргулица, Калуѓерица, Ораовица, Папавница, Подареш, Покрајчево, Саригон, Смиланци, Ќоселија и Худаверлија. Во периодот 1950-1952, селото било дел од некогашната Општина Смиланци, во која влегувале селата Ново Село, Смиланци и Шаинташ.

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Селото е опфатено во избирачкото место бр. 1606 според Државната изборна комисија, сместено во просториите на месната заедница на селото Козбунар.[11]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 8 гласачи.[12] На локалните избори во 2021 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 6 гласачи.[13]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви


Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 9 јануари 2022.
 2. Атанасов, Зоранчо (2011). Инфраструктурни одлики на населените места во општините Радовиш и Конче (PDF). стр. 65–77. Посетено на 16 јануари 2022.
 3. Иванова, Олга (2014). Речник на имињата на населените места во Р. Македонија : (Б,Ѓ,Е,Ј,Н,Р,Т,Ќ,У,Ф,Х,Џ,Ш). Скопје: Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков“. стр. 122. ISBN 978-608-220-026-2.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија (PDF). Скопје: Патрија. стр. 214. Посетено на 18 јануари 2022.
 5. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
 6. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 234. ISBN 954430424X.
 7. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 138-139.
 8. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 9. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 10. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 11. „Описи на ИМ“. Посетено на 29 декември 2019.
 12. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 29 декември 2019.
 13. „Локални избори 2021“. Посетено на 17 јануари 2022.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]