Прејди на содржината

Папавница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Папавница
Папавница во рамките на Македонија
Папавница
Местоположба на Папавница во Македонија
Папавница на карта

Карта

Општина Радовиш
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 22032
Папавница на општинската карта

Атарот на Папавница во рамките на општината
Папавница на Ризницата

Папавница — село во Општина Радовиш, во околината на градот Радовиш.

Географија и местоположба

[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на падините на планината Смрдеш, оддалечено 26 километри јужно од Радовиш.

Историја

[уреди | уреди извор]

Стопанство

[уреди | уреди извор]

Население

[уреди | уреди извор]
Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948158—    
1953168+6.3%
1961129−23.2%
197179−38.8%
198128−64.6%
ГодинаНас.±%
19913−89.3%
19943+0.0%
20020−100.0%
202100.00%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Папавница живееле 90 жители, сите Македонци.[2] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, во 1905 година во Папавница имало 96 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 150 Македонци.[4]

Селото е наполно иселено по 1994 година, кога биле запишани само 3 жители, Македонци.[5]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 90 96 158 168 129 79 28 3 3 0 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[6]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[7]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]

Општествени установи

[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика

[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости

[уреди | уреди извор]

Редовни настани

[уреди | уреди извор]

Личности

[уреди | уреди извор]

Култура и спорт

[уреди | уреди извор]

Иселеништво

[уреди | уреди извор]
  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 235.
  3. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 138-139.
  4. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
  5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  9. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]