Црква „Вознесение Христово“ - Ново Село (Радовишко)

Координати: 41°43′23.5″N 22°34′28.9″E / 41.723194° СГШ; 22.574694° ИГД / 41.723194; 22.574694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вознесение Христово

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Подарешка
Местоположба

Карта

Координати 41°43′23.5″N 22°34′28.9″E / 41.723194° СГШ; 22.574694° ИГД / 41.723194; 22.574694
Место Ново Село
Општина Радовиш
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Архитектонски опис

Вознесение Христовоцрква во селото Ново Село.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена во западниот дел од селото, високо на планината Плачковица.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата е со правоаголна основа и полукружна апсида на источната страна. Влезот се наоѓа на западната страна. Објектот во целост е во бела боја, со исклучок на рабовите и рамките околу прозорците коишто се розови, а покриен е со кров од ќерамиди којшто е со поголема основа од онаа на храмот и е истакнат на западната страна.

Во дворот на црквата има помошен објект со трпезарија и уште една помошна градба.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]