Подарешка парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Подарешка парохија — македонска православна парохија, дел од Радовишкото архијерејско намесништво на Брегалничката епархија на МПЦ - ОА. Нејзино седиште е црквата „Св. Ѓорѓи“ во селото Подареш. Пархиски свештеник е Зоран Стојанов.[1]

Парохијата ги ошфаќа селата: Подареш, Смиланци, Јаргулица, Покрајчево и Злеово.

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Ѓорѓи“
(парохиска црква)
Подареш 1944 St. George Church (Podareš) (5).jpg
Црква „Св. Димитриј“ Подареш 2001 Црква „Св. Димитриј“ - Подареш 9.jpg
Црква „Св. Петка“ Подареш Црква „Св. Петка“ - Подареш.jpg
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Подареш Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Подареш 6.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Покрајчево 1936 St. George Church (Pokrajčevo) (2).jpg
Црква „Св. Илија“
(манастирска црква)
Покрајчево Црква „Св. Илија“ - Покрајчево.jpg
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Злеово 1971 Dormition of the Theotokos Church (Zleovo) (1).jpg
Црква „Св. Димитриј“ Смиланци по 1920 Црква „Св. Димитриј“ - Смиланци.jpg
Црква „Св. Архангел Михаил“ Јаргулица St. Michael the Archangel Church (Jargulica) (5).jpg

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Подарешка парохија“. Брегалничка епархија.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]