Црква „Св. Архангел Михаил“ - Јаргулица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Архангел Михаил
St. Michael the Archangel Church (Jargulica) (5).jpg
македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Подарешка
Местоположба

Место Јаргулица
Општина Радовиш
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Св. Архангел Михаил
Архитектонски опис

Црква „Св. Архангел Михаил“ — црква која се наоѓа во Јаргулица, Општина Радовиш.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]