Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Злеово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
Dormition of the Theotokos Church (Zleovo) (1).jpg
Македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Подарешка
Местоположба
Населено место Злеово
Општина Радовиш
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Црква „Успение на Пресвета Богородица“ — црква која се наоѓа во Злеово, Општина Радовиш.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]