Црква „Св. Петка“ - Подареш

Координати: 41°37′45″N 22°33′21.7″E / 41.62917° СГШ; 22.556028° ИГД / 41.62917; 22.556028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Петка

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Подарешка
Местоположба

Карта

Координати 41°37′45″N 22°33′21.7″E / 41.62917° СГШ; 22.556028° ИГД / 41.62917; 22.556028
Место Подареш
Општина Радовиш
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Архитектонски опис
Архит. тип крстокуполен храм

Света Петка — манастирска црква на Подарешкиот манастир „Св. Петка“.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата претставува крстокуполен храм со осумаголна купола и полукружна апсида на источната страна. На секоја страна од куполата има по една монофора. Главниот влез се наоѓа на западната страна, а црквата има и спореден влез на јужната страна. Во крајниот дел од јужната страна, непосредно до апсидата, има врамена вертикална фреска на којашто е прикажана Света Петка. Објектот е изграден од тули, а куполата во целост е обоена во бела боја. Храмот е покриен со кров од ќерамиди.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]