Худаверлија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Худаверлија
Худаверлија is located in Македонија
Худаверлија
Местоположба на Худаверлија во Македонија
Худаверлија на интерактивна карта

Координати 41°37′31″N 22°30′44″E / 41.62528° СГШ; 22.51222° ИГД / 41.62528; 22.51222Координати: 41°37′31″N 22°30′44″E / 41.62528° СГШ; 22.51222° ИГД / 41.62528; 22.51222
Регион Југоисточен
Општина Радовиш
Население нема жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 2420
Шифра на КО
Надм. вис. 750 м
Худаверлија на општинската карта
Худаверлија во Општина Радовиш.svg

Атарот на Худаверлија во рамките на општината


Худаверлија — село во Општина Радовиш, во околината на градот Радовиш.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на планината Плачковица, оддалечено 10,5 километри источно од Радовиш. Во минатото во селото живееле Турци. Денес селото е целосно иселено.

Историја[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Худаверлија живееле 125 жители, сите Турци.[1]

Во 1948 година во селото живееле 154 жители, а во 1953 година - 174 жители - сите Турци. Во средината на 50-тите години од XX век, селото е раселено.[2]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 234.
  2. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]