Прејди на содржината

Црква „Вознесение Христово“ - Погулево

Координати: 41°36′28.9″N 22°22′37″E / 41.608028° СГШ; 22.37694° ИГД / 41.608028; 22.37694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вознесение Христово

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Ораовичко-воиславска
Местоположба

Карта

Координати 41°36′28.9″N 22°22′37″E / 41.608028° СГШ; 22.37694° ИГД / 41.608028; 22.37694
Место Погулево
Општина Радовиш
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Изградба 1940
Осветување 1985
Архитектонски опис

Вознесение Христово или Свети Спасцрква во селото Погулево.

Историја

[уреди | уреди извор]

Изградбата на црквата започнала во 1940 година, а била осветена во 1985 година од страна на епископот и администратор злетовско-струмички Горазд Тивериополски. Иконите биле изработени од иконописците Гаврил Атанасов од Берово, Дончо од Секирник и Васе Аџов од Вељуса.[1]

Архитектура

[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со мала полукружна апсида на источната страна. На западната страна од храмот има отворена припрата. Главниот влез се наоѓа на западната страна Објектот во целост е обоен во бела боја и е покриен со лимен кров од ќерамиди.

Дворот на црквата е ограден со жичена ограда и во него има помошни објекти, а во негова непосредна близина се сместени и селските гробишта.

Галерија

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „Ораовичко-воиславска парохија“. Брегалничка епархија. Архивирано од изворникот на 2014-03-28. Посетено на 13 јануари 2022. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]