Ораовичко-воиславска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ораовичко-воиславска парохија — македонска православна парохија, дел од Радовишкото архијерејско намесништво на Брегалничката епархија на МПЦ - ОА. Нејзино седиште е црквата „Св. Атанасиј“ во селото Ораовица. Парохиски свештеникот е Стојанче Илиев.[1]

Парохијата ги ошфаќа селата: Воиславци, Ораовица, Сулдурци, Калуѓерица, Погулево, Дамјан и Тополница.

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Атанасиј“
(парохиска црква)
Ораовица 1988 St. Athanasius Church (Oraovica) (1).jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Ораовица 1980
2011
Црква „Св. Ѓорѓи“ - Ораовица 12.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Воиславци 1883 St. George Church (Voislavci) (1).jpg
Црква „Успение на Пресвета Богородица“
(манастирска црква)
Воиславци Стара црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Воиславци 3.jpg
Црква „Успение на Пресвета Богородица“
(манастирска црква)
Воиславци 1968 Нова црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Воиславци 3.jpg
Црква „Св. Јован Крстител“
(манастирска црква)
Воиславци 1996 Црква „Св. Јован Крстител“ - Воиславци.jpg
Црква „Св. Илија“
(манастирска црква)
Воиславци Стара црква „Св. Илија“ - Воиславци.jpg
Црква „Св. Илија“
(манастирска црква)
Воиславци 2002 Нова црква „Св. Илија“ - Воиславци.jpg
Црква „Св. Петка“ Воиславци 1991 Црква „Св. Петка“ - Воиславци 5.jpg
Црква „Св. Димитриј“ Воиславци
Црква „Св. Теодор“ Воиславци
Црква „Св. Ѓорѓи“ Калуѓерица 1974 St. George Church (Kaluǵerica) (11).jpg
Црква „Успение на Пресвета Богородица“
(манастирска црква)
Калуѓерица Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Калуѓерица.jpg
Црква „Воснесение Христово“ Погулево 1940 Црква „Вознесение Христово“ - Погулево 2.jpg
Црква „Св. Илија“ Сулдурци 2006 Црква „Св. Илија“ - Сулдурци.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Сулдурци 1841 Црква Свети Атансиј - Сулдурци 04.JPG
Црква „Св. Богородица“ Дамјан Црква „Св. Богородица“ - Дамјан 7.jpg

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ораовичко-воиславска парохија“. Брегалничка епархија.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надоврешни врски[уреди | уреди извор]