Црква „Св. Богородица“ - Дамјан

Координати: 41°37′38.9″N 22°20′29.5″E / 41.627472° СГШ; 22.341528° ИГД / 41.627472; 22.341528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Богородица

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Ораовичко-воиславска
Местоположба

Карта

Координати 41°37′38.9″N 22°20′29.5″E / 41.627472° СГШ; 22.341528° ИГД / 41.627472; 22.341528
Место Дамјан
Општина Радовиш
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Архитектонски опис

Света Богородицацрква во селото Дамјан.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа на неколку стотина метри од рударската населба „Дамјан“, непосредно од левата на патот кој води до селото.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со мала полукружна апсида на источната страна. На западната и северната страна од храмот има отворена припрата. Главниот влез се наоѓа на западната страна, а црквата има и спроеден влез на северната страна. Објектот е изграден од цигли и камени тули, а покриен е со кров од ќерамиди.

Во дворот на црквата има помошен објект и трпезарија.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]