Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Калуѓерица

Координати: 41°34′18.9″N 22°31′02.8″E / 41.571917° СГШ; 22.517444° ИГД / 41.571917; 22.517444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Успение на Пресвета Богородица

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Ораовичко-воиславска
Местоположба

Карта

Координати 41°34′18.9″N 22°31′02.8″E / 41.571917° СГШ; 22.517444° ИГД / 41.571917; 22.517444
Место Калуѓерица
Општина Радовиш
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Архитектонски опис

Успение на Пресвета Богородица — манастирска црква на Калуѓеричкиот манастир.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има мали димензии и е со правоаголна основа, а влезот се наоѓа на западната страна до којашто е доградена отворена припрата. Над влезната врата има врамена слика на којашто е претставена Богородица со Исус. Објектот во целост е обоен во бела боја и е покриен со кров од ќерамиди.

Камбанаријата на црквата е со квадратна основа и е покриена со пирамидален кров од ќерамиди. На секоја страна од камбанаријата има по еден полуккружен отвор и по една отворена монофора. Градена е од цикли, што се забележува во нејзината внатрешност, а од надворешната страна е целосно обоена во бела боја.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]