Црква „Св. Петка“ - Воиславци

Координати: 41°34′50″N 22°28′20.5″E / 41.58056° СГШ; 22.472361° ИГД / 41.58056; 22.472361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Петка

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Ораовичко-воиславска
Местоположба

Карта

Координати 41°34′50″N 22°28′20.5″E / 41.58056° СГШ; 22.472361° ИГД / 41.58056; 22.472361
Место Воиславци
Општина Радовиш
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Завршено 1991
Архитектонски опис

Света Петкацрква во селото Воиславци.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа на неколку стотина метри јужно од селото, на падините на планината Смрдеш.

Историја[уреди | уреди извор]

Од натписот на северниот ѕид се забележува дека црквата била изградена во 1991 година.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа. Влезот се наоѓа на западната страна до којашто е доградена отворена припрата којашто е оградена со ниска ограда од тули. Објектот е обоен во бела боја, додека цоклето е розово. Над кровот од храмот се издига камбанаријата којашто е со квадратна основа и на секоја страна има по една монофора. Камбанаријата е обоена во розова боја.

Во дворот на црквата има помошен објект, трпезарија, летниковец, бунар и печка.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]