Црква „Св. Илија“ - Воиславци (нова)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Нова црква „Св. Илија“ - Воиславци.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Ораовичко-воиславска
Местоположба

Координати 41°35′00.7″N 22°28′21.7″E / 41.583528° СГШ; 22.472694° ИГД / 41.583528; 22.472694Координати: 41°35′00.7″N 22°28′21.7″E / 41.583528° СГШ; 22.472694° ИГД / 41.583528; 22.472694
Место Воиславци
Општина Радовиш
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба 19 септември 2002
Осветување 22 април 2007
Архитектонски опис
Архит. тип крстокуполен храм

Свети Илија — манастирска црква на Воиславскиот манастир „Св. Илија“.

Историја[уреди | уреди извор]

Камен-темелник за изградба на црквата бил поставен на 19 септември 2002 година од страна на Митрополитот Брегалнички г. Агатангел. Црквата била осветена на 22 април 2007 година од страна на Митрополитот Брегалнички г. Иларион.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата претставува крстокуполен храм со осумаголна купола и полукружна апсида на источната страна. На секоја страна од куполата има по една монофора. Главниот влез на црквата е сместен на западната страна кон којашто е доградена отворена припрата, а над влезот од припратата има плитка квадратна ниша со мозаик на којшто е прикажан Свети Илија. Црквата има и спореден влез на северната страна. Објектот е граден од тули коишто се забележливи на рабовите од вратите и прозорците, а во целост е покриен со кров од ќерамиди. Иконите во црквата се изработени од зографот Тони од Радовиш.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]