Црква „Св. Ѓорѓи“ - Воиславци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
St. George Church (Voislavci) (1).jpg
македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Ораовичко-воиславска
Местоположба

Карта

Координати 41°35′3″N 22°28′10″E / 41.58417° СГШ; 22.46944° ИГД / 41.58417; 22.46944Координати: 41°35′3″N 22°28′10″E / 41.58417° СГШ; 22.46944° ИГД / 41.58417; 22.46944
Место Воиславци
Општина Радовиш
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Завршено 1883
Архитектонски опис
Стил преродбенички

Св. Ѓорѓи — — црква во радовишкото село Воиславци, претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Радовишкото архијерејско намесништво во Брегалничката епархија на МПЦ - ОА.

Ова е е гробишен храм, сместен на југозападниот крај на селото. Изграден е во 1883 година. Не е живописан. Автор на иконите во црквата е истакнатиот зограф Гаврил Атанасов.[1][2]

Слики[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ораовичко-воиславска парохија“. Брегалничка епархија. Архивирано од изворникот на 2014-03-28. Посетено на 2 септември 2016.
  2. Василиев, Асен (1965). Български възрожденски майстори: живописци, резбари, строители. София: Наука и изкуство. стр. 297.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]