Воиславски манастир „Успение на Пресвета Богородица“

Координати: 41°35′10.2″N 22°27′10.3″E / 41.586167° СГШ; 22.452861° ИГД / 41.586167; 22.452861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Воиславски манастир „Успение на Пресвета Богородица“
Новата манастирска црква
Информации
Целосно имеВоиславски манастир „Успение на Пресвета Богородица“
Други имињаМанастир „Успение на Пресвета Богородица“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наУспение на Пресвета Богородица
ЕпархијаБрегалничка
ЦрквиЦрква „Успение на Пресвета Богородица“ (стара)
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ (нова)
Личности
Место
Местово близина на Воиславци, Општина Радовиш Македонија Македонија
Координати41°35′10.2″N 22°27′10.3″E / 41.586167° СГШ; 22.452861° ИГД / 41.586167; 22.452861
Видливи остатоцидве цркви, конак, трпезарии, споменик, помошни објекти
Отворен за јавностада
Други информации(Ораовичко-воиславска парохија)

Манастир „Успение на Пресвета Богородица“манастир во југоисточниот дел на Македонија, на падините на планината Смрдеш, во близина на селото Воиславци.

Историја[уреди | уреди извор]

Од споменикот во дворот на манастирот се забележува дека во 1928 година биле откриени остатоци од стара црква. Денешниот манастир бил основан со изградбата на манастирската црква којашто започнала во 1968 година, а била осветена во 1980 година.[1]

Градби[уреди | уреди извор]

Во склоп на манастирот влегуваат две цркви, конак, трпезарии, споменик и помошни објекти.

Црква „Успение на Пресвета Богородица“ (стара)[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има мали димензии и е со правоаголна основа, а влезот се наоѓа на западната страна до којашто е доградена мала отворена припрата.

Црква „Успение на Пресвета Богородица“ (нова)[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата е со правоаголна основа, полукружна апсида на источната страна и отворена припрата доградена на западната страна.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]