Воиславски манастир „Св. Илија“

Координати: 41°35′00″N 22°28′22″E / 41.58333° СГШ; 22.47278° ИГД / 41.58333; 22.47278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Воиславски манастир „Св. Илија“
Дворот на манастирот
Информации
Целосно имеВоиславски манастир „Свети Илија“
Други имињаМанастир „Свети Илија“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наСвети Илија
ЕпархијаБрегалничка
ЦрквиЦрква „Св. Илија“ (стара)
Црква „Св. Илија“ (нова)
Личности
Место
Местово близина на Воиславци, Општина Радовиш Македонија Македонија
Координати41°35′00″N 22°28′22″E / 41.58333° СГШ; 22.47278° ИГД / 41.58333; 22.47278
Видливи остатоцидве цркви, конак
Отворен за јавностада
Други информации(Ораовичко-воиславска парохија)

Манастир „Св. Илија“манастир во југоисточниот дел на Македонија, на североисточните падини на планината Смрдеш, во близина на селото Воиславци.

Градби[уреди | уреди извор]

Во склоп на манастирот влегуваат две цркви и конак.

Црква „Свети Илија“ (стара)[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата е со правоаголна основа и мала плитка апсида на источната страна.

Црква „Свети Илија“ (нова)[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата претставува крстокуполен храм со осумаголна купола и полукружна апсида на источната страна.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]