Црква „Св. Атанасиј“ - Сулдурци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Црква Св. Атанасиј - Сулдурци 01.JPG

Поглед на црквата „Св. Атанасиј“ над селото Сулдурци

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Ораовичко-воиславска
Местоположба

Координати 41°34′57″N 22°29′8.88″E / 41.58250° СГШ; 22.4858000° ИГД / 41.58250; 22.4858000Координати: 41°34′57″N 22°29′8.88″E / 41.58250° СГШ; 22.4858000° ИГД / 41.58250; 22.4858000
Место Сулдурци
Општина Радовиш
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Изградба 1841
Архитектонски опис

Свети Атансиј — црква која се наоѓа во селото Сулдурци, во близината на Радовиш.

Сместена е на врвот на ридот веднаш над последните куќи од селото, самите мештани ја нарекуваат манастирче. Според натписот на ѕидот веднаш десно влезната врата црквата е изградена во 1841 година. Таа претставува стариот црковен храм на Сулдурци, кое во минатото се наоѓало погоре во неговата близина, заради што и денес тоа како селска слава го задржало празнувањето на нејзиниот светец-патрон Свети Атанасиј, иако во самото село има новоизградена поголема црква посветена на Свети Илија. Во моментот на црквата се изведуваат градежни зафати за нејзина обнова, при што се поставени нови армирани бетонски столбови и покрив. Секоја година на 15 мај се одржува селската слава „Св. Атанасиј - летен“ која се прославува со црковно-народен собор околу манастирчето за што се изградени покриена трпезарија и помошни обејтки.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]