Црква „Св. Ѓорѓи“ - Ораовица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Црква „Св. Ѓорѓи“ - Ораовица 12.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Ораовичко-воиславска
Местоположба

Координати 41°35′10.1″N 22°27′10.8″E / 41.586139° СГШ; 22.453000° ИГД / 41.586139; 22.453000Координати: 41°35′10.1″N 22°27′10.8″E / 41.586139° СГШ; 22.453000° ИГД / 41.586139; 22.453000
Место Ораовица
Општина Радовиш
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Георгиј
Изградба 15 октомври 2011
Завршено 2012
Осветување 24 ноември 2012
Ктитор Николајчо Николов
Архитектонски опис
Архит. тип крстокуполен храм

Свети Ѓорѓи — манастирска црква на Ораовичкиот манастир.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Од натписната плоча до главниот влез на црквата се забележува дека нејзината изградба започнала на 15 октомври 2011 година, а била осветена на 24 ноември 2012 година од страна на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и Митрополит Брегалнички г. Иларион при одбележувањето на 45-годишнината од автокефалноста на Македонската православна црква.[2] Ктитор на црквата е Николајчо Николов.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата претставува крстокуполен храм со осумаголна купола и полукружна апсида на источната страна. На секоја страна од куполата има по една монофора. Главниот влез се наоѓа на западната страна кон којашто е доградена затворена припрата. Од лвата страна на влезната врата кон припратата има мермерна плоча со информации за изградбата на црквата, а над влезната врата има ниша со мозаик на којшто е прикажан Свети Георгиј. Црквата има и спореден влез на јужната страна којшто исто така води до припратата. Над споредниот влез има монофора, а монофора има на надворешниот ѕид од припратата на северната страна. Од надворешната страна на јужниот и северниот ѕид во делот на наосот има по една бифора, на полукружните крила има по една трифора, а потоа на крајот има уште по една монофора. Објектот е граден од варовник и е покриен со кров од ќерамиди.

Внатрешноста на црквата е зографисана. Иконостасот е дрвен и содржи икони во еден ред коишто се изработени од иконописецот Дончо од селото Секирник. Од левата страна на царските двери се прикажани Свети Георгиј, Архангел Михаил и Богородица со Исус, а од десната страна Исус, Свети Стефан и Јован Крстител.

Во непосредна близина на храмот се издига камбанаријата. Таа има квадратна основа и се состои од два дела. Долниот дел е заѕидан од сите страни и во целост е обоен во бела боја, додека горниот дел е отворен.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешен изглед и камбанарија
Внатрешност

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 29. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Осветена новоизградената манастирска црква посветена на „Св. вмч. Георгиј“ во с. Ораовица – Радовиш“. Брегалничка епархија. 24 ноември 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]