Blues Anytime

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Blues Anytime
Компилационен албум од Повеќе артисти
Издаден1968-1969, 1970, 1996, 2006
ЖанрБритански блуз
Издавачка куќаImmediate Records“, „RCA Victor“, „Charly Records“, „JVC

Blues Anytime: An Anthology of British Blues е серија од компилациони албуми каде што се вклучени песни од повеќе Британски блуз артисти. Трите дела биле издадени од „Immediate Records“ во 1968, проследени од Blues Leftovers во 1969.

Албумите Blues Anytime вклучуваат различни песни од артисти како Џон Меиал, Тони Мекпи, Сајвои Браун, Џо Ен Кели, Џереми Спенсер, Кирил Дејвис, Стаф Смит, Алберт Ли, Дејв Кели и Род Стјуарт, а се вклучени и првите изданија од неколку ексклузивни песни снимени за „Immediate between“ во 1965 и 1967. Меѓу тие песни се снимања од Џими Пејџ со Џеф Бек, Ники Хопкинс и од краткотрајниот бенд „All-Stars“, исто така, има и неколку песни снимени од Пејџ и Ерик Клептон, натснимени од членови на „The Rolling Stones“.[1][2]

Комплетот бил повторно издаден во 1969 насловен како Anthology of British Blues и сменет бил распоред на песните. Првиот бил составен од Vol. 1 страна A, Leftovers страна A, Vol. 3 страна A и Vol. 2 страна Б, а вториот Vol. 1 страна Б, Leftovers страна Б, Vol. 2 страна A и Vol. 3 страна Б. Во 1970, по раскинувањето на договорот со „Immediate Records“, „RCA Victor“ го преработиле оригиналниот Blues Anytime албум под името British Archive Series Volume 1-4.

Во 1996, „Charly Records“ издале компилација на 3 ЦДа насловена како The Immediate Blues Anthology; првите два диска ги вклучувале песните од Blues Anytime Vol. 1, Vol. 2, Vol. 3 и Leftovers презентирани во нивниот оригинален редослед, а третиот диск бил составен од претходно неиздадените песни од „Immediate archives“. Оригиналната серија од компилации била повторно издадена во 2006 од „JVC“ во Јапонија.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Blues Anytime Vol. 1[уреди | уреди извор]

Страна A
Бр. НасловАртист/и Траење
1. I'm Your Witchdoctor“  John Mayall & the Bluesbreakers 2:11
2. „Snake Drive“  Ерик Клептон 2:29
3. „Ain't Gonna Cry No More“  Тони Мекпи 3:06
4. „I Tried“  „Savoy Brown Blues Band“ 3:03
5. „Во чест на Елмор“  Ерик Клептон 2:09
6. „I Feel So Good“  Џо Ен Кели 2:53
Страна Б
Бр. НасловАртист/и Траење
7. „Telephone Blues“  „John Mayall & the Bluesbreakers“ 3:57
8. „You Don't Love Me“  Тони Мекпи 2:24
9. „West Coast Idea“  Ерик Клептон 2:19
10. „Ain't Seen No Whisky“  Џо Ен Кели 2:58
11. „Flapjacks“  „Stone's Masonry“ 2:43
12. „Cold Blooded Woman“  „Savoy Brown Blues Band“ 3:50
Вк. траење:
34:06

Blues Anytime Vol. 2[уреди | уреди извор]

Страна A
Бр. НасловАртист/и Траење
1. „On Top of the World“  „John Mayall & the Bluesbreakers“ 2:49
2. „Someone to Love Me“  Тони Мекпи 2:21
3. „Can't Quit You Baby“  „Savoy Brown Blues Band“ 3:38
4. „Draggin' My Tail“  Ерик Клептон и Џими Пејџ 3:08
5. „Dealing with the Devil“  „Dharma Blues Band“ 3:16
6. „Who's Knocking“  Џереми Спенсер 2:35
Страна Б
Бр. НасловАртист/и Траење
7. „Freight Loader“  Ерик Клептон и Џими Пејџ 2:48
8. „Look Down at My Woman“  Џереми Спенсер 3:04
9. „Roll 'Em Pete“  „Dharma Blues Band“ 2:09
10. „Choker“  Ерик Клептон и Џими Пејџ 1:26
11. „True Blue“  „Savoy Brown Blues Band“ 4:03
12. „When You Got a Good Friend“  Тони Мекпи 2:32
Вк. траење:
33:49

Blues Anytime Vol. 3[уреди | уреди извор]

Страна А
Бр. НасловАртист/и Траење
1. „Someday Baby“  Кирил Дејвис и „All-Stars 2:50
2. „Steelin'“  „All-Stars“ и Џеф Бек 2:39
3. „L.A. Breakdown“  „All-Stars“ и Џими Пејџ 2:06
4. „Chuckles“  „All-Stars“ и Џеф Бек 2:24
5. „Down in the Boots“  „All-Stars“ и Џими Пејџ 3:26
6. „Piano Shuffle“  „All-Stars“ и Ники Хопкинс 3:00
Страна Б
Бр. НасловАртист/и Траење
7. „Miles Road“  Ерик Клептон и Џими Пејџ 2:26
8. „Porcupine Juice“  „Santa Barbara Machine Head“ 3:15
9. „Albert“  „Santa Barbara Machine Head“ 3:21
10. „Rubber Monkey“  „Santa Barbara Machine Head“ 2:39
11. „Howlin' for My Darling“  Стаф Смит 3:25
Вк. траење:
31:31

Blues Leftovers[уреди | уреди извор]

Страна А
Бр. НасловАртист/и Траење
1. „The Next Milestone“  Алберт Ли 3:55
2. „Somebody's Gonna Get Their Head Kicked In Tonight“  „Earl Vince and the Valiants“ 2:49
3. „New Death Matter“  Дејв Кели 3:31
4. „Back Water Blues“  Џо Ен Кели 3:16
5. „So Much to Say“  Род Стјуарт 3:15
6. „Married Woman Blues“  Деј Кели 3:41
Страна Б
Бр. НасловАртист/и Траење
7. „Water on My Fire“  Алберт Ли 3:30
8. „Keep Your Hands Out of My Pockets“  Џо Ен Кели 2:47
9. „Alabama Woman“  Дејв Кели 3:49
10. „Crosstown Link“  Алберт Ли 3:50
11. „All Night Long“  Дејв Кели 2:05
12. „Down and Dirty“  Сајон и Стиви 2:43
Вк. траење:
39:11

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]