Шмихел (Нова Горица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шмихел
Šmihel
Шмихел is located in Slovenia
Шмихел
Шмихел
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′4.2″N 13°43′31.4″E / 45.951167° СГШ; 13.725389° ИГД / 45.951167; 13.725389
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна5,22 км2 (2,02 ми2)
Надм. вис.&10000000000000184599999184,6 м
Население (2020)
 • Вкупно288
 • Густина55/км2 (140/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5261

Шмихел (словенечки: Šmihel) — населба во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.