Подгозд (Нова Горица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подгозд
Podgozd
Подгозд is located in Slovenia
Подгозд
Подгозд
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′39″N 13°43′0″E / 45.99417° СГШ; 13.71667° ИГД / 45.99417; 13.71667
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна1,69 км2 (0,65 ми2)
Надм. вис.&10000000000000706799999706,8 м
Население (2020)
 • Вкупно43
 • Густина25/км2 (66/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5252

Подгозд (словенечки: Podgozd) — населба во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.