Стеске

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стеске
Steske
Поглед на Стеске
Стеске is located in Slovenia
Стеске
Стеске
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°52′7.5″N 13°45′29.5″E / 45.868750° СГШ; 13.758194° ИГД / 45.868750; 13.758194
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна1,92 км2 (0,74 ми2)
Надм. вис.&10000000000000191599999191,6 м
Население (2020)
 • Вкупно29
 • Густина15/км2 (39/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5295

Стеске (словенечки: Steske) — населба во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.