Брдо (Нова Горица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брдо
Brdo
Брдо is located in Slovenia
Брдо
Брдо
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′1.4″N 13°43′49.5″E / 45.883722° СГШ; 13.730417° ИГД / 45.883722; 13.730417
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна0,51 км2 (0,20 ми2)
Надм. вис.&10000000000000101900000101,9 м
Население (2020)
 • Вкупно56
 • Густина110/км2 (280/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5294

Брдо (словенечки: Brdo) — населба во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.