Прејди на содржината

Саксид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Саксид
Saksid
Саксид is located in Slovenia
Саксид
Саксид
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°52′44.6″N 13°45′16.6″E / 45.879056° СГШ; 13.754611° ИГД / 45.879056; 13.754611
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна0,367 км2 (0,142 ми2)
Надм. вис.&1000000000000007750000077,5 м
Население (2020)
 • Вкупно115
 • Густина310/км2 (810/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5294

Саксид (словенечки: Saksid) — населба во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.