Драговица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Драговица
Dragovica
Драговица is located in Slovenia
Драговица
Драговица
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′52″N 13°39′51″E / 46.04778° СГШ; 13.66417° ИГД / 46.04778; 13.66417
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна3,2 км2 (1,2 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно48
 • Густина15/км2 (39/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5251

Драговица (словенечки: Dragovica) — населба во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.