Локовец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Локовец
Lokovec
Локовец is located in Slovenia
Локовец
Локовец
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′6.9″N 13°45′50.1″E / 46.051917° СГШ; 13.763917° ИГД / 46.051917; 13.763917
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна19,88 км2 (7,68 ми2)
Надм. вис.&10000000000000913100000913,1 м
Население (2020)
 • Вкупно271
 • Густина14/км2 (35/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5253

Локовец (словенечки: Lokovec) — населба во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.