Гргаске Равне

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гргаске Равне
Grgarske Ravne
Поглед на Гргаске Равне
Гргаске Равне is located in Slovenia
Гргаске Равне
Гргаске Равне
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′56″N 13°40′9.4″E / 46.03222° СГШ; 13.669278° ИГД / 46.03222; 13.669278
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна10,43 км2 (4,03 ми2)
Надм. вис.&10000000000000517299999517,3 м
Население (2020)
 • Вкупно122
 • Густина12/км2 (30/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5251

Гргаске Равне (словенечки: Grgarske Ravne) — населба во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.