Будихни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Будихни
Budihni
Поглед на Будихни
Будихни is located in Slovenia
Будихни
Будихни
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′2.3″N 13°44′37.3″E / 45.883972° СГШ; 13.743694° ИГД / 45.883972; 13.743694
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна0,44 км2 (0,17 ми2)
Надм. вис.&1000000000000006479999964,8 м
Население (2020)
 • Вкупно38
 • Густина86/км2 (220/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5294

Будихни (словенечки: Budihni) — населба во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.