Браник (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Браник
Branik
Поглед на Браник
Браник is located in Slovenia
Браник
Браник
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′18.1″N 13°47′17.7″E / 45.855028° СГШ; 13.788250° ИГД / 45.855028; 13.788250
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна14,76 км2 (5,70 ми2)
Надм. вис.&1000000000000008670000086,7 м
Население (2020)
 • Вкупно932
 • Густина63/км2 (160/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5295

Браник (словенечки: Branik) — населба во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.