Педрово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Педрово
Pedrovo
Поглед на Педрово
Педрово is located in Slovenia
Педрово
Педрово
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′23.4″N 13°45′51.5″E / 45.856500° СГШ; 13.764306° ИГД / 45.856500; 13.764306
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна1,5 км2 (0,6 ми2)
Надм. вис.&10000000000000365000000365 м
Население (2020)
 • Вкупно17
 • Густина11/км2 (29/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5295

Педрово (словенечки: Pedrovo) — населба во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.