Потој крај Дорнберк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Потој крај Дорнберк
Potok pri Dornberku
Потој крај Дорнберк is located in Slovenia
Потој крај Дорнберк
Потој крај Дорнберк
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°52′47.7″N 13°44′7.9″E / 45.879917° СГШ; 13.735528° ИГД / 45.879917; 13.735528
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна5,2 км2 (2,0 ми2)
Надм. вис.&1000000000000006950000069,5 м
Население (2020)
 • Вкупно147
 • Густина28/км2 (73/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5294

Потој крај Дорнберк (словенечки: Potok pri Dornberku) — населба во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.